Natalia Gątarska

Usługi pielęgniarskie

Zakres usług

EKG

Dysponuję przenośnym aparatem do wykonywania badania EKG. Po wykonaniu badania należy skontaktować się z lekarzem w celu dokonania szczegółowej interpretacji zapisu.

POBIERANIE MATERIAŁU NA BADANIA (POBRANIE KRWI, MOCZU PRZEZ CEWNIK – W RAZIE KONIECZNOŚCI itp.)

Posiadm jednorazowe zestawy do pobierania krwi. Pobrane próbki transportuję do wybranego przez pacjenta laboratorium; wyniki odbieram w godzinach popołudniowych i dostarczam pacjentowi.

CZYNNOŚCI HIGIENICZNE I PIELĘGNACYJNE – TOALETA PACJENTA W ŁÓŻKU, W ŁAZIENCE, MYCIE GŁOWY, ZMIANA PIELUCHOMAJTEK

OPATRYWANIE RAN

W tym ran odleżynowych i owrzodzeń podudzi oraz zdejmowanie szwów. Zapewniam użycie jednorazowych rękawiczek gumowych – w razie potrzeby także jałowych, użycie jednorazowych narzędzi do zmiany opatrunków. Opatrunki wykonuję z powierzonego materiału. W razie braku materiałów opatrunkowych – używam swoich materiałów doliczając ich koszt do rachunku.

CEWNIKOWANIE KOBIET

Cewnikowanie pęcherza moczowego polega na wprowadzeniu cewnika przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. U pacjentów unieruchomionych, przewlekle chorych, najczęściej, cewnikowanie jest wykonywane w następujacych przypadkach: pobranie próbki moczu do badania u osób niezdolnych do samodzielnego pobrania, opróżnienie pęcherza moczowego w zaburzeniach oprózniania pęcherza, konieczność wyleczenia rozległej odleżyny znajdującej się w okolicy krocza, pachwin, pośladków, konieczność ścisłego monitorowania ilości wydalanego moczu. Należy pamiętać o tym, że obecność cewnika w pęcherzu moczowym naraża pacjenta na ryzyko infekcji ukladu moczowego. Pacjentka powinna posiadać swój cewnik.

WYMIANA WORKA NA MOCZ , PŁUKANIE PĘCHERZA MOCZOWEGO

Wymiana worka na mocz nie jest czynnością trudną. Zwykle po udzieleniu kilku wskazówek pacjent lub osoba opiekujaca się nim jest w stanie wykonać tę czynność samodzielnie. Pacjent powinien posiadać swój worek. Natomiast płukanie pęcherza moczowego powinno być wykonywane przez profesjonalistę ponieważ wiążę się z ryzykiem rozwoju infekcji w układzie moczowym. Pacjent powinien posiadać jałowy płyn (flakon 250 lub 500 ml soli fizjologicznej lub inny zlecony przez lekarza).

ZAKŁADANIE ZGŁĘBNIKA (SONDY) DO ŻOŁĄDKA

Zgłębnik (sonda) – to giętki lub sztywny przewód o zróżnicowanej budowe (średnicy, kształcie, długości) wprowadzany do wnętrza organizmu. Zgłębnik do żołądka może być wprowadzony przez nos lub przez usta. Służy do podawania pokarmów i płynów u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować posiłków drogą doustną. Pacjent powinien posiadać swój zgłębnik.

WYKONYWANIE INIEKCJI (ZASTRZYKÓW)

Iniekcja to podawanie leku za pomocą igły (kaniuli) do tkanek, jam ciała albo naczyń krwionośnych. Istnieją różne rodzaje iniekcji: podskórne, śródskórne, domięśniowe, dożylne. Na wykonywanie iniekcji domięśniowych i dożylnych bezwzględnie wymagane jest zlecenie lekarskie. Iniekcje podskórne przeważnie są wykonywane samodzielnie przez pacjentów – chętnie udzielę wskazówek jak należy wykonywać samodzielne zastrzyki podskórne. Zapewniam przybory niezbędne do podania leku (igły, strzykawki, środek dezynfekcyjny). Pacjent powinien mieć lek, który należy podać.

PODŁĄCZANIE KROPLÓWEK

Przetaczanie dożylne płynów wymaga zabezpieczenia dostępu żylnego poprzez nakłucie żyły. do nakłucia żyły używam kaniuli (VENFLON), która może pozostać w żyle przez kilka – kilkadziesiąt godzin. Po podłączeniu kroplówki należy monitorować proces przetaczania płynu, dlatego pozostaję przy pacjencie do momentu zakończenia czynności. Na wykonywanie dożylnego przetaczania płynów bezwzględnie wymagane jest zlecenie lekarskie. Pacjent powinien posiadać odpowiednią ilość zleconego płynu i aparat do przetaczania płynów.

STAWIANIE BANIEK

Mechanizm działania baniek polega na wytworzeniu podciśnienia, które doprowadza do pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i pojawienia się krwiaka. System obronny organizmu traktuje powstałe krwiaki jako ciała obce i produkuje dużą ilość ciał odpornościowych, które przygotowane do walki z wrogiem napotykają własną krew – kierują swoje siły przeciwko infekcji. Ponadto podciśnienie, wywierajac na skórę działanie mechaniczne, powoduje podraznienie jej zakończeń nerwowych – co sprawia, że dochodzi do lepszego ukrwienia. Dysponuję bańkami tradycyjnymi (ogniowymi) oraz podciśnieniowymi (bezogniowymi). Wskazania do stosowania baniek: zapalenie płuc, oskrzeli przeziębienie zapalenie górnych dróg oddechowych

Przeciwwskazania do stosowania baniek: ropne i grzybicze zapalenia skóry, alergiczne zapalenie skóry, blizny, znamiona, zmiany barwnikowe w miejscu stosowania baniek, wzmożona kruchość naczyń krwionośnych, ciąża, zaburzenia krzepniecia krwi, niedokrwistość, niewydolność krążenia, czynna choroba nowotworowa, gruźlica płuc, wysoka gorączka (powyzej 38,5?C), długotrwałe wyniszczające choroby

WYKONYWANIE LEWATYWY, WLEWKI PRZECZYSZCZAJĄCEJ

Mechanizm działania lewatywy (enemy) polega na rozmiękczaniu mas kałowych oraz pobudzeniu ruchu perystaltyczneo jelit poprzez drażnienie zakończeń nerwów czuciowych znajdujacych się w scianie jelita grubego. Ostatnio bardzo popularne są gotowe Enemy dostępne w aptece. Cel zabiegu: ułatwienie wydalenia kału w przypadku zalegania mas kałowych, przygotowanie do zabiegu operacyjnego, przygotowanie do badań diagnostycznych, przygotowanie do porodu. Przeciwwkazania do wykonania wlewów doodbytniczych: niewyjaśnione bóle brzuch, krwawienia z przewodu pokarmowego, ostre choroby jamy brzusznej (np. zapalenie otrzewnej), mechaniczna niedrożność jelit, zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym, przetoki jelitowe, stany po operacjach na jelicie grubym.